Pište na: komarek@topkamen.cz


Těžba v Praze

Víte, že ...


...na území hlavního města Prahy probíhal čilý těžební ruch?

Tak například na Petříně se těžilo uhlí, cihlářský jíl se těžil ve Valdštejnských zahradách, železná ruda v Troji a na Kampě a Císařské louce se rýžovalo zlato.

Další zajímavé informace


Přírodní kámen a jeho zajímavosti

Těžba v Praze

Víte, že na území hlavního města Prahy probíhal čilý těžební ruch? Tak například na Petříně se těžilo uhlí, cihlářský jíl se těžil ve Valdštejnských zahradách, železná ruda v Troji a na Kampě se rýžovalo zlato.

Exotický hadec

V kamenictví se dá k dekoračním účelům využívat i u nás poměrně exotický hadec. Hadec se v České republice těžil u Mariánských Lázní a u Letovic na jižní Moravě. Využívá se pro tvorbu sochařských detailů včetně ozdobných uren.

Zjištění Franze Kafky

Na počátku První světové války vyhotovena studie na téma rizika lomařské práce. Její autor Franz Kafka v ní píše, že se úroveň technického vybavení kamenolomů, ani zabezpečení pracovníků od začátku 19. století nezměnila…

Historie přírodního kamene

…v České republice se nachází kolem dvaceti zachovalých menhirů a jediný větší „megalitický“ celek – kamenné řady u Kounova na Rakovnicku.

Široký sortiment přírodního kamene

...společnost TOP KÁMEN s.r.o. nabízí přírodní kámen, který se těží takřka na všech kontinentech (kromě Antarktidy)?

Vybavení kamenictví

…úhelnice a pokosník se v kamenictví používají k poměřování a kontrole tvaru přírodního kamene.


Vybíráme z materiálů

Kamenictví, přírodní kámen

Mramor se v kamenictví používá od nepaměti. Už ve starověku byl užíván v kamenictví jako stavební materiál díky jeho snadnému opracování. Díky své rozmanité struktuře a barevnosti se používal, a nadále používá, k dekorativním účelům.

Více o přírodních kamenech